⚡ Využijte dodatečné slevy na vybrané značky a ušetřete ⚡

Bára testuje: stan Sawaj Ultra 2 a spacák Espace -6°C SHORT

bara-2

Barbora Vylímková

Začátkem července jsem vyrazila s přáteli na Tour du Mont Blanc. Jedná se o trasu kolem celého masivu Mont Blanc, která prochází třemi státy – Francií, Itálií a Švýcarskem o délce cca 170 km a celkovém převýšení okolo 10.000 m.

Neustále se snažím zmenšovat váhu a objem svého batohu, takže v momentě, kdy jsem vybírala stan pro tuto cestu nemohla volba padnout jinak než na řadu Ultralight a to přímo na model Sawaj Ultra 2. Je určen pro dvě osoby a jeho celková váha je do 2 kg. Paráda. V balíčku o rozměrech cca 48 x 15 cm naleznete vnitřní stan, duralové tyče, vnější plášť, odlehčené duralové kolíky a set na opravu stanu. S kámoškou jsem si stan rozdělila na dvě přibližně stejně těžké části.

OM-blog-cerven-husky-12

Přes letní měsíce jsou bouřky v horách na denní programu. Hned první noc na treku jsme se o tom přesvědčili. Na stanování jsme si vybrali krásné místo v nadmořské výšce 1.750 m. Všude okolo hory a cinkání zvonců krav. Vychutnávali jsme se výhled a sledovali, jak se všude kolem nás zatahuje a začíná se blýskat. Co musím u tohoto stanu fakt pochválit, je jeho jednoduché a rychlé postavení. Několikrát se to vážně hodilo. Během chvilky se přihnal silný vítr a s ním i první kapky a my mazali do stanů. Místa ve stanu je tak akorát na dvě karimatky. Batoh si lze strčit pod hlavu nebo pod nohy. Jinam se nevejde. U stropu stanu je závěsná síťka, kam lze ukládat menší věci (skvělá na čelovku, brýle apod.), další dvě kapsy jsou na každé straně u vchodu stanu.

OM-blog-cerven-husky-11

Zahrabala jsem se do spacáku a sledovala, jak látku stanu prosvěcuje jeden blesk za druhým a přemýšlela, zda jsem nás dobře zakolíkovala (to brzy, co?!). Po pár minutách vydatných poryvů větru a přívalu deště na náš stan jsem se obávat přestala. Stan držel jako přibitý a já si začala užívat, že jsem v teple, suchu a bezpečí hezky zachumlaná ve spacáku. Na výlet jsem vzala třísezonní spací pytel Espace Short. Těší mě, že se vyrábí i tyhle zkrácené verze. Menší tělo jinak obtížně vyhřívá příliš velký prostor a tepelný komfort spacáku je zbytečně snížený. Tenhle model má low komfort na 0 stupních a bohatě stačil. Zima nebyla ani když jsme spali ve vyšších nadmořských výškách. Má něco okolo 1 kg a dá se dobře ,,zhňácnout“ v kompresním obale. Na tomto modelu se mi líbí, že v oblasti hlavy je našitá kapsa, kam se zastrčí mikina nebo bunda a může tak posloužit jako polštář. Využívala jsem toho každý večer. Dále mě mile překvapilo všití zipu, které není klasicky na straně spacáku, ale začíná z vrchu uprostřed a postupně se točí k boku. Toto řešení mi přijde lepší, když je vám ve spacáku teplo a potřebujete se trochu odhrnout.

Po ránu nebylo po bouřce ani stopy. Než jsme se stačili vyhrabat všichni ven ze spacáků, stany byly suché a my se mohli vydat dál na cestu.
Celý trek nám zabral 8 dní. Se stanem a spacákem jsem byla celou dobu velmi spokojená a rozhodně toto vybavení nezůstane ležet doma v koutě.

Testoval Barbora Vylímková

Husky Stan Ultralight Sawaj Ultra 2 zelená
husky-Ultralight Sawaj-1 husky-Ultralight Sawaj-2 husky-Ultralight Sawaj-3