Novinky

Jak vybrat lyžařské kalhoty?

V zimě na sjezdovce se musíte spolehnout zejména na kvalitní lyže a vázání. Stejně důležité je ale i dobře vybrané oblečení. Lyžařské kalhoty by měly být pohodlné a měly by vás ochránit před všemi druhy počasí po celou dobu aktivity. Na co se při výběru lyžařských kalhot zaměřit?

stan (2)

Nepromokavost a větruvzdornost

Od lyžařských kalhot chceme, aby byly zejména nepromokavé a větruvzdorné. Důležitá je ale i prodyšnost, v kalhotách se nesmíme přehřívat a potit. Pokud se při lyžování zapotíte a máte na sobě nekvalitní oblečení, zaděláváte si na nachlazení a to je to poslední co si ze dne na lyžích chcete odvézt.

V našich podmínkách by vám měla stačit prodyšnost 3000 až 5000 g/m2/24 hodin.

Lyžařské kalhoty na sjezdovky by měly mít vodní sloupec alespoň 3000 až 5000 mm. Takové kalhoty nepromoknou, ani když občas spadnete do sněhu. Lyžujete-li ve volné přírodě, vybírejte kalhoty s ještě vyšším vodním sloupcem.

Zátěr nebo membrána?

Aby byly kalhoty nepromokavé a zároveň prodyšné, musí být vybaveny zátěrem nebo membránou.

  • zátěr - speciální vrstva, která se nanáší přímo na materiál a brání promoknutí, zároveň umožňuje i určitou prodyšnost
  • membrána - speciální vrstva s vysokým vodním sloupcem a dobrou prodyšností, vkládá se mezi podšívku a svrchní materiál nebo je spojena s vnějším materiálem pomocí laminace, v případě třívrstvé laminace je membrána spojena s podšívkou

Lehké nebo zateplené kalhoty?

Lehké nebo zateplené lyžařské kalhoty vybírejte podle toho, jak moc aktivní jste lyžaři a zda se na sjezdovky vydáváte i v horším počasí.
Jste-li typ lyžaře, který si na sjezdovce užívá pohodu a rád zastaví ve ski baru, volte zateplené kalhoty. Lyžujete-li aktivně celý den, pak pro vás budou lepší spíše lehké kalhoty.

stan (1)

Důležité je i pohodlí

Materiál jste již vybrali, nyní je na řadě střih. Kalhoty na lyže musí dobře sedět, ale zároveň vás nesmí nijak omezovat v pohybu. Dobrou volbou jsou kalhoty ze strečového materiálu. Chybu neuděláte ani kalhotami s vyšším sedem (při lyžování vám nepotáhne na záda). Dámské lyžařské kalhoty a pánské lyžařské kalhoty mají různé střihy, jsou totiž přizpůsobeny stavbě těla.

Jaké mohou mít lyžařské kalhoty vychytávky?

  • protisněhovou manžetu
  • zipy na nohavicích
  • odvětrání
  • velké množství praktických kapes
  • odepínací kšandy
  • regulovatelný obvod pasu
  • vyšší sed
  • tvarovaná kolena
  • nastavitelné nohavice

Jakou vybrat barvu?

Mezi oblíbené barvy lyžařských kalhot patří zelená, žlutá a u žen růžová. Výhodou těchto barev je, že na sjezdovce budete dobře vidět i při horší viditelnosti. Lyžařské kalhoty se pokuste sladit s lyžařskou bundou, určitě na sjezdovce nechcete vypadat jako kanárek.

Jak prát lyžařské kalhoty?

Aby vám kalhoty na lyže dlouho vydržely, je potřeba o ně správně pečovat. Po sportovní aktivitě je nechte vždy uschnout.
Při praní je nejdříve otočte naruby a perte je při teplotě do 40 °C. Na praní používejte speciální prací prostředek na sportovní oblečení a nikdy nepoužívejte aviváž.

Pokud máte kalhoty se zátěrem, po několika vypráních se začne omývat. V tuto chvíli je potřeba kalhoty ošetřit vhodnou impregnací.

Vychytávky u turistických kalhot

Výběr turistických kalhot není radno podcenit. Kalhoty musí dobře sedět, být odolné proti nástrahám počasí a samozřejmě se vám také musí líbit. S jakými vychytávkami se turistické kalhoty vyrábějí a jak vybrat ty správné pro vás?

Turistiku můžeme rozdělit na vysokohorskou, běžnou a nenáročnou. Ať už budete chodit kdekoliv, je důležité vybrat vhodné kalhoty pro dané podmínky.

outdoormarket blog - 2 (4) (1)

Materiály turistických kalhot

Na materiálu kalhot velmi záleží, jelikož kalhoty slouží jako poslední vrstva, která nás chrání od vlivů počasí. Správnou volbou jsou turistické kalhoty z funkčních materiálů.

  • do hezkého počasí volte lehké a prodyšné kalhoty bez vodoodpudivé vrstvy, vhodné jsou kalhoty odolné proti UV záření, nejlepšími materiály do teplejšího počasí jsou len nebo bavlna
  • vlhkým kalhotám (ať už kvůli potu, nebo zapadnutí do potoka) zabráníte nošením rychleschnoucích turistických kalhot
  • v chladných dnech jsou vhodné syntetické materiály nebo ošetřená bavlna, pocit tepla a mechanickou odolnost zajistí softshellové kalhoty a také neprofouknou
  • chystáte-li se do tropického pásma, pak určitě oceníte rychleschnoucí kalhoty s úpravou odpuzující hmyz

Hmotnost

Hmotnost kalhot a jejich objem hraje také zásadní roli při výběru. Kalhoty totiž s sebou pravděpodobně ponesete v batohu. Dobře si tedy rozmyslete, jaké kalhoty si vyberete. Neměly by zabírat příliš místa, zároveň ale musí být kvalitní a odolné.

Tip: Pořiďte si ultralehké převlékací kalhoty.

Voděodolnost

Voděodolnost u kalhot by vás měla zajímat až u náročnějších túr. Na procházku lesem vám postačí i promokavé kalhoty, na lehčí túru si s sebou do batohu přibalte lehké nepromokavé kalhoty na převlečení.
Vodní sloupec u voděodolných kalhot by měl být alespoň 10 000 g/m2 na 24 hodin prodyšnosti a více.

Pamatujte, že nepromokavá úprava nebo membrána je v letních teplotách nevhodná, v kalhotách se budete potit.

Voděodolné kalhoty se dají sehnat v těchto variantách:

  • s DWR úpravou - chemická úprava, dlouhotrvající impregnace
  • se zátěrem - vyšší odolnost než DWR, nižší prodyšnost, omezená životnost
  • s membránou - speciální materiál (fólie), velmi odolné proti vodě, lepší prodyšnost než zátěr, dražší pořizovací cena

Větruvzdornost

Dalším aspektem, který je dobrý při výběru turistických kalhot zohlednit je větruvzdornost - schopnost materiálu chránit tělo před profouknutím.
Materiály, ze kterých jsou větruvzdorné kalhoty vyráběny, se nazývají wind block, wind stop nebo také wind stopper.

Větruvzdorné kalhoty mají zadní část vyrobenou z prodyšných panelů, které zabraňují prochladnutí a přehřívání těla. V přední části je zateplený nebo neprofoukavý materiál.

Kalhoty s gumou v pase

Kalhoty s gumou v pase se velice dobře přizpůsobí vašemu pasu, pomocí stažení gumy je lze regulovat dle potřeby. Velice oblíbené jsou zejména u dětí, protože se jim dobře natahují.

Kolik kapes je dost

Dostatek kapes se vždy hodí. Využijete je zejména na mobilní telefon, doklady, peněženku, kapesní nůž, kapesníky nebo malou svačinu.
Nejčastěji se vyrábějí turistické kalhoty s kapsami na bocích, na zadku a na stehnech. Nejvíce praktické jsou kapsy na zip, nic vám z nich při túře nevypadne.

outdoormarket blog - 2 (3) (1)

Rozepínací a odepínací nohavice

Některé kalhoty se vyrábějí se zipy na nohavicích nebo odepínacími nohavicemi, což oceníte zejména v teplejším počasí, kdy z kalhot snadno uděláte kraťasy.

Díky zipům snadno nohavici dle potřeby rozšíříte a ulevíte tak oteklým nohám.

Zesílená kolena a kotníky

Na náročnější túry jsou vhodné kalhoty se zesílením na kolenou a kotnících. Tato vychytávka zvyšuje komfort, ale hlavně životnost materiálu. Hodí se hlavně, když si často klekáte k batohu nebo k dětem.

Jak nastavit batoh (jak má sedět batoh)

Chození s batohem je samo o sobě náročnější než chození na volno. Potvrdí vám to nejeden horský turista. Proto je důležité batoh na zádech správně nastavit. Nevíte jak na to? Přečtěte si následující článek.

outdoormarket blog - 2 (1)

Jaký batoh vybrat?

Ještě předtím než si objasníme jak správně nastavit batoh, aby s ním byla túra příjemná, musíme vědět, jaký typ batohu budeme potřebovat. Batohy se vyrábějí v různých velikostech, s různou výbavou a v různých barvách, při výběru se zaměřte hlavně na:

  • objem batohu
  • hmotnost batohu
  • zádový systém
  • výbavu batohu

Pásky a popruhy batohů

U kvalitních batohů se můžete setkat s těmito pásky a popruhy:

  • hrudní popruh
  • ramenní popruhy
  • nastavitelný zádový systém
  • bederní popruh
  • kompresní pásky
  • bederní stabilizátor
  • balanční dotahy

Postup jak správně nastavit batoh

Chcete-li se vyhnout bolavým zádům, ramenům, odřeným bokům, poskakování batohu při cestě z kopce nebo nesprávnému vyvážení batohu, držte se následujících rad:

  • batoh naplňte závažím v podobné váze, jakou bude mít vaše výbava na turistiku, použijte lahve naplněné vodou a nějaké oblečení k vyplnění prostoru
  • povolte všechny popruhy a pásky
  • pokud má váš batoh nastavitelný zádový systém, nastavte jej do správné pozice
  • nasaďte si batoh na záda
  • nastavte si bederní popruh na boky a dotáhněte jej, bederní popruh má správně nést většinu váhy batohu, správně by měl být usazen na vrcholcích pánevní kosti
  • utáhněte ramenní popruhy - musí pohodlně sedět, ale nesmí škrtit, utahujte je současně, aby byl batoh správně vyrovnán
  • dotáhněte balanční dotahy - přitáhnou nebo povolí ramenní popruhy k nebo od batohu a tím získáte s batohem lepší stabilitu
  • na závěr si nastavte hrudní popruh, většinou se posazuje asi 6 až 8 cm pod klíční kost

Celé nastavení vám zabere maximálně 5 minut a budete si moci užít další krásné túry bez bolesti zad, nepříjemného pocitu a neustálého upravování batohu.

outdoormarket blog - 2 (2)

Tipy na závěr

Vyzkoušejte si všechna možná nastavení batohu, ať víte, co vám vyhovuje. Při chůzi z kopce je lepší ramenní popruhy a popruhy na úpravu těžiště povolit, batoh se odtáhne od zad a nese se pohodlněji.
Naopak při chůzi do kopce batoh přitáhněte co nejvíce k zádům utažením popruhů.