Vychytávky u turistických kalhot

Výběr turistických kalhot není radno podcenit. Kalhoty musí dobře sedět, být odolné proti nástrahám počasí a samozřejmě se vám také musí líbit. S jakými vychytávkami se turistické kalhoty vyrábějí a jak vybrat ty správné pro vás?

Turistiku můžeme rozdělit na vysokohorskou, běžnou a nenáročnou. Ať už budete chodit kdekoliv, je důležité vybrat vhodné kalhoty pro dané podmínky.

outdoormarket blog - 2 (4) (1)

Materiály turistických kalhot

Na materiálu kalhot velmi záleží, jelikož kalhoty slouží jako poslední vrstva, která nás chrání od vlivů počasí. Správnou volbou jsou turistické kalhoty z funkčních materiálů.

  • do hezkého počasí volte lehké a prodyšné kalhoty bez vodoodpudivé vrstvy, vhodné jsou kalhoty odolné proti UV záření, nejlepšími materiály do teplejšího počasí jsou len nebo bavlna
  • vlhkým kalhotám (ať už kvůli potu, nebo zapadnutí do potoka) zabráníte nošením rychleschnoucích turistických kalhot
  • v chladných dnech jsou vhodné syntetické materiály nebo ošetřená bavlna, pocit tepla a mechanickou odolnost zajistí softshellové kalhoty a také neprofouknou
  • chystáte-li se do tropického pásma, pak určitě oceníte rychleschnoucí kalhoty s úpravou odpuzující hmyz

Hmotnost

Hmotnost kalhot a jejich objem hraje také zásadní roli při výběru. Kalhoty totiž s sebou pravděpodobně ponesete v batohu. Dobře si tedy rozmyslete, jaké kalhoty si vyberete. Neměly by zabírat příliš místa, zároveň ale musí být kvalitní a odolné.

Tip: Pořiďte si ultralehké převlékací kalhoty.

Voděodolnost

Voděodolnost u kalhot by vás měla zajímat až u náročnějších túr. Na procházku lesem vám postačí i promokavé kalhoty, na lehčí túru si s sebou do batohu přibalte lehké nepromokavé kalhoty na převlečení.
Vodní sloupec u voděodolných kalhot by měl být alespoň 10 000 g/m2 na 24 hodin prodyšnosti a více.

Pamatujte, že nepromokavá úprava nebo membrána je v letních teplotách nevhodná, v kalhotách se budete potit.

Voděodolné kalhoty se dají sehnat v těchto variantách:

  • s DWR úpravou - chemická úprava, dlouhotrvající impregnace
  • se zátěrem - vyšší odolnost než DWR, nižší prodyšnost, omezená životnost
  • s membránou - speciální materiál (fólie), velmi odolné proti vodě, lepší prodyšnost než zátěr, dražší pořizovací cena

Větruvzdornost

Dalším aspektem, který je dobrý při výběru turistických kalhot zohlednit je větruvzdornost - schopnost materiálu chránit tělo před profouknutím.
Materiály, ze kterých jsou větruvzdorné kalhoty vyráběny, se nazývají wind block, wind stop nebo také wind stopper.

Větruvzdorné kalhoty mají zadní část vyrobenou z prodyšných panelů, které zabraňují prochladnutí a přehřívání těla. V přední části je zateplený nebo neprofoukavý materiál.

Kalhoty s gumou v pase

Kalhoty s gumou v pase se velice dobře přizpůsobí vašemu pasu, pomocí stažení gumy je lze regulovat dle potřeby. Velice oblíbené jsou zejména u dětí, protože se jim dobře natahují.

Kolik kapes je dost

Dostatek kapes se vždy hodí. Využijete je zejména na mobilní telefon, doklady, peněženku, kapesní nůž, kapesníky nebo malou svačinu.
Nejčastěji se vyrábějí turistické kalhoty s kapsami na bocích, na zadku a na stehnech. Nejvíce praktické jsou kapsy na zip, nic vám z nich při túře nevypadne.

outdoormarket blog - 2 (3) (1)

Rozepínací a odepínací nohavice

Některé kalhoty se vyrábějí se zipy na nohavicích nebo odepínacími nohavicemi, což oceníte zejména v teplejším počasí, kdy z kalhot snadno uděláte kraťasy.

Díky zipům snadno nohavici dle potřeby rozšíříte a ulevíte tak oteklým nohám.

Zesílená kolena a kotníky

Na náročnější túry jsou vhodné kalhoty se zesílením na kolenou a kotnících. Tato vychytávka zvyšuje komfort, ale hlavně životnost materiálu. Hodí se hlavně, když si často klekáte k batohu nebo k dětem.